İstanbul'lular uyumayın...Bu yazıyı kendi iyiliğiniz için mu

İstanbulluların Deprem ihtimaline Karşı Hazır bulundurması gereken Deprem çantasında neler var ? İşte detaylı çanta dökümü...

 

DEPREM ÇANTASI

Depremden sonra ki 72 saat içerisinde, aile fertlerinin ihtiyaçlarını karşılayacakları malzemelerini koydukları çantadır. Depremden sonra yardım ulaşması zaman gerektireceğinden, ilk 72 saat boyunca ihtiyaç duyulacak en acil nitelikteki malzeme ve evrakın birarada bulunduğu deprem çantasının muhakkak her evde hazır bulundurulması zorunludur.

Bu Çantada;

1- Aile Kimlik Bilgileri
    Aile bireylerinin isimleri,
    Kurum, Emekli, Sosyal Sigorta Numaraları, 
    Aile Bireylerinin Okul Ve Mesleki Bilgileri,
    Önemli Sağlık Bilgileri (Bir kağıda yazılacak ve kapaklı bir naylon poşete konulacak)

2- Kıymetli Evrak Çantası
    Ziynet eşyaları,
    Bono, tahvil vb,
    Banka hesap numaraları. (Bir kağıda yazılacak ve kapaklı bir naylon poşete konulacak)

3- Diğer İhtiyaç Listesi

    Balyoz

    Demir Testeresi
    Pilli radyo ve yedek pilleri,
    El  feneri ve yedek pilleri,
    İlkyardım çantası, kitapçığı
    Sürekli kullanılması gereken ilaçlar (kalp, damar, tansiyon, şeker ve hormon ilaçları vb. gibi) 
    Enerji veren yiyecekler
    Şişe suyu,
    Mendil,
    Tuvalet kağıdı,
    Kağıt havlu
    Yedek cep telefonu ve şarjı
    Bir miktar para
    Battaniye
    Eldiven, giyecek, ayakkabi,
    Düdük,
    Çok amaçlı çakı
    Çocuklar, kadınlar, yaşlılar, engelliler ve ev hayvanları için özel malzemeler. (Bebekler için bebek bezi, biberon, mama, vb., bayanlar için hijyen kiti, evcil hayvanlar için battaniye, mama vb.)
    İçinde önemli telefon numaralarının, iletişime geçilecek kişilerin bilgilerinin, önemli evrakların fotokopilerinin bulunduğu su geçirmeyen bir dosya bulunmalıdır.
    Çantaya konulacak yiyecek ve içecekler belirli zaman aralıkları ile yenilenerek saklanmalıdır. Çanta dış etkilerden etkilenmeyecek ve kolay ulaşılabilecek şekilde muhafaza edilmelidir. Çantanın bulunacağı yer hakkında aile bireylerine bilgi verilmedir.

Okuldaki öğrenciler için hazırlanan bir acil durum çantasında bulunması gerekenler:

Öğrencilerin aileleriyle ilgili bilgiler
Aile fotoğrafı
Yaş grubuna uygun küçük oyuncaklar
Yiyecek
Bir şişe su 

Her altı ayda bir hazırlık çantasındaki piller, reçeteli ilaçlar, su ve yiyecek tazeleriyle değiştirilmeli. Bu işlem yaz-kış saati uygulamasında saatlerin yeniden düzenlendiği hafta sonlarında yapılabilir.

Ayrıca, teknolijideki gelişmeleri dikkate alarak, cep telefonu ile internet kullanımı konusunda bilgi edinilmesi önem taşımaktadır. Zira, cep telefonlarının çalışmadığı acil durumlarda dahi internet kullanımı mümkün olabildiğinden, deprem gibi olağanüstü durumlarda cep telefonundan internet yolu ile yardım temin edilebilir.

Unutmayın, küçük bir önlem büyük kayıpları engelleyebilir.

 

Not: Aracınızı park ederken deprem ihtimalini dikkate alarak, olabildiğince korunaklı yerlere park etmeniz yararınızadır. Evinizde, işyerinizde bulunduğu halde kullanmadığınız balyoz, çekiç, keser vb. gibi aletler var ise bunları aracınızda muhafaza ediniz.

 

Bunları Pazartesi pazartesi niye yazdınız derseniz son günlerde Marmara Denizinde depremlerden önce çıktığı gibi su ve buhar çıkışı tespit edilmiş. Yakınlarda bir deprem olma ihtimali yüksek demek buda ! Dikkatli olmakta her zaman fayda var. Depremi yaşamış birisi olarak keşke bizde zamanında daha bilgilenseydik demişimdir. Bizim yaptığımız hataları sizde yapmayın. Özellikle Balyoz, Demir Testeresi, el feneri, düdük, 5-10 litrelik su, abur cubur yiyecek mutlaka evinizde yattığınız yere yakın bir yerde bulundurun.

 

Çok basit ama önemli bir uyarı deprem olduktan sonra en kısa zamanda üstü açık geniş bir alana gitmeye bakın.

 

Üst katlarda oturuyorsanız binanın daha üst katlarına doğru kaçın, zemine doğru değil. En alt katta veya alt katlarda iseniz biran önce binadan çıkın. Panik olmayın, çatının kafanıza düşeceği varsa zaten düşer.

 

Balkonlardan atlayıp ölen çok insan duydum. Balkondan atlamış, bina üstüne devrilmiş. Atlamasa belki kurtulacak.

 

Kapı eşiklerinde durun, merdivenlerde sakın durmayın. İlk önce onlar yıkılıyor.

 

Kapınız sıkıştıysa başka yol bulup hemen binayı terkedin. Gerekirse kırın, dökün yol açın... İnsanın yedek parçası yok, unutmayın...

 

Binadan çıkınca da çatılara dikkat ede ede uzaklaşın. Yoksa kafanıza bir kiremit vs. düşebilir. Benim önüme 2-3 kez düştü. Kafama düşmemesi tamamen şans. Uzaklarıma düşenleri saymıyorum...

 

Ben depremi yaşadım, boşa atıp tutmuyorum. Bu uyarılarım gün gelir lazım olabilir. 1 kişinin hayatını kurtarsam bana ömür billa yeter...Ne büyük mutluluk...Lütfen kendi iyiliğiniz için uyarılarımı unutmayın ve gün gelir lazım olursa mutlaka uygulayın ! Bütün bu uyarılarım kendi tecrübelerimden edindiğim şeyler ve hiçbir uzman size bu uyarılardan bahsetmez, çünkü depremi yaşamadılar, ben yaşadım. Özellikle İstanbul'lular çok dikkatli olsun...!

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !